17.godišnja konferencija CIVITAS-a posvećena temama iz područja građanskog obrazovanja

U Neumu je održana 17. godišnja konferencija posvećena temama iz područja građanskog obrazovanja u trajanju od tri dana, od 16. do 18. listopada 2015. godine. Domaćini su bili Obrazovni centar za demokraciju i ljudska prava CIVITAS i Ured za odnose s javnošću Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

CIVITAS u BiH je osnovan 1996. godine na inicijativu Centra za građansko obrazovanje, Vijeća Europe i Agencije za informiranje SAD-a te već skoro dva desetljeća predano radi na promociji demokracije, ljudskih prava i aktivnog građanstva. Rad CIVITASA-a temelji se na stvaranju tolerantnijih i odgovornijih građana i zajednica koje će uvažavati prava svakog pojedinca, poticati i njegovati interkulturalni dijalog i demokratske vrijednosti.

Oko 130 nastavnika, ministara obrazovanja, prosvjetno-pedagoških savjetnika i sveučilišnih profesora su kroz plenarne i paralelne sesije analizirali stanje, izazove i perspektive građanskog obrazovanja u našoj zemlji. Iz naše škole na konferenciji je sudjelovala prof. Danica Dutina.

Važno je naglasiti da se u većini županija Bosne i Hercegovine građansko obrazovanje izučava kao zaseban predmet u višim razredima osnovne škole i trećem, odnosno četvrtom razredu srednje škole, što nije slučaj s našom županijom. Ove predmete predaju nastavnici koji su prošli programe stručnog osposobljavanja kroz obuke i certifikaciju.

Na konferenciji je zaključeno da se o građanskom obrazovanju ne može govoriti samo kroz prizmu nastavnog predmeta građanskog odgoja, već je potrebno učenike kroz djelovanje i organizaciju školske i lokalne zajednice obrazovati u duhu demokratskih vrijednosti. Nadalje se govorilo o odgoju i obrazovanju za univerzalne vrijednosti demokracije, mira i ljudskih prava u učionici, školi i zajednici i o programima formalnog, neformalnog i informalnog građanskog obrazovanja. Uz ove teme u programu godišnje konferencije razgovaralo se o razvoju građanskih kompetencija u inkluzivnoj učionici i primjeni novih medija i suvremene tehnologije u učionici građanskog obrazovanja.

Zaključak je kako kod današnjih generacija treba osvijestiti važnost stvaranja aktivnog građanskog društva jer AKTIVNO GRAĐANSKO DRUŠTVO DOPRINOSI RAZVOJU DEMOKRATSKOG CIVILNOG DRUŠTVA KAO ŠTO JE PISANJE U KAMENU, A PASIVNO GRAĐANSTVO DAJE REZULTAT KAO PISANJE PO VODI…

12166438_824281067688894_79272543_n 12167780_824281114355556_1590478272_n