U utorak, 17. studenog 2015. godine, na Trgu hrvatskih branitelja, u Posušju je po prvi put obilježen Međunarodni dan srednjoškolaca. Vijeće učenika naše gimnazije i Srednje strukovne škole Posušje udružili su snage i defileom svih okupljenih učenika kroz glavne ulice u 12,00 sati svečano započeli svoj dan. Na Trgu hrvatskih branitelja nastavili su s Igrama bez granica. U „Utrci na tri noge“ pobjedu su odnijeli učenici 3.b odjela Ante Penava i Stipe Penava, u igri „Čitanje s usana“ najbolje su čitale Anđela Galić i Lea Lončar iz 3.c odjela, a u kvizu „Najslabija karika“ znanjem su sve natjecatelje premašili Ante Čutura i Dario Mihalj iz 3.a odjela. Čestitke svim sudionicima Igara, a posebno pobjednicima.
U 13,00 sati igre su na nekoliko minuta prekinute govorom o tome, zašto je baš ovaj datum odabran za obilježavanje Međunarodnog dana srednjoškolaca i koja su najvažnija prava, dužnosti i obveze učenika. Govor je održao David Bakula, 4.b.
Lokalni tim ASuBiH-a Posušje pridružio se obilježavanju Dana srednjoškolaca s akcijom Photo corner gdje su se svi prisutni mogli slikati u zanimljivom okviru za fotografije s istaknutom porukom „Usudi se, (pri)druži se“ i problemom koji su naši srednjoškolci označili kao najveći u školi. Izazvali su veliki interes svih s obzirom da je okvir u svakom trenutku bio tražen radi snimanja maštovitih fotografija.
Program su vodile Iva Bešlić i Anamarija Galić iz 3.b, a snimali su Luka Grubišić i Ivana Begić iz 2.a. Predsjednica Vijeća učenika naše škole Ana Marija Begić koordinirala je Igrama bez granica.
Vijeće učenika zahvaljuje Općini Posušje i Uredu načelnika radi ustupanja prostora za Igre bez granica ispred Trga hrvatskih branitelja, kao i Policijskoj upravi Posušje, koja je srednjoškolcima osigurala automobilsku pratnju za nesmetano odvijanje defilea. Ne smijemo zaboraviti ni grupu „Sjena“ koja je pomogla osiguranjem razglasa, neophodnog za odvijanje planiranog programa.
Obraćanje učenika na Međunarodni dan srednjoškolaca (čitao David Bakula)
Dana 28. listopada 1939. godine, na godišnjicu obilježavanja neovisnosti Češke Republike, studenti Medicinskog fakulteta Sveučilišta Charles u Pragu započeli su antinacističke prosvjede. Ishod tih prosvjeda bilo je ranjavanje studenta Jana Opletala i njegova smrt 11. studenog. Janova sahrana, 15. studenoga, na kojoj je bilo prisutno više od tisuću studenata, na kraju se pretvorila u antinacistički prosvjed. Nakon toga, nacisti su poduzeli drastične mjere. Svi češki fakulteti i visokoškolske ustanove su zatvorene, više od 1200 studenata odvedeno je u koncetracijske logore, a na današnji dan, 17. studenog, bez prethodnog suđenja, pogubljeno je devet studenata i profesora.
Upravo taj dan je odabran kao Međunarodni dan srednjoškolaca u znak sjećanja na ove žrtve. Diljem Europe pokrenuta je kampanja pod nazivom „Light on the rights“, koja promovira Deklaraciju o pravima srednjoškolaca, donesenu od strane Organizacijskog ureda za europske udruge učenika.
Nabrojat ćemo neka osnovna prava učenika koja se danas često krše. Naravno, tu su i prava profesora – jer tek kad se učenici i profesori budu međusobno poštivali, stvorit će se partnerski odnos, što će nam u konačnici omogućiti kvalitetno obrazovanje.
Osnovna prava učenika su:
Provjeravanje i ocjenjivanje učenika treba provoditi tako da se poštuje učenikova sposobnost, potiče učenikovo samopouzdanje i njegov osjećaj napredovanja, potiče učenika na aktivno sudjelovanje u nastavi i izvannastavnim aktivnostima.
No, prava učenika podrazumijevaju njihove dužnosti i obveze. Osnovne dužnosti i obveze učenika su:
Učenik ne smije pri ostvarivanju svojih prava ugrožavati prava drugih. Nemojte misliti da se samo vaša prava krše. Veoma često ste upravo vi oni koji krše prava drugih. U školi su velik problem i drski učenici, koji, osim lošeg vladanja nerijetko imaju i loše ocjene, vulgarno se izražavaju, žargonski obraćaju profesorima i pri tom ne budu primjereno sankcionirani. U školi mora postojati uzajamno poštivanje na relaciji učenik – profesor.
Dragi učenici, ali i profesori, pokažite poštovanje i bit će vam uzvraćeno. Štitite svoja prava i poštujte tuđa. Potrebno je samo malo truda i dobre volje da škola bude ljepše, zanimljivije i ugodnije mjesto za sve nas.