Gimnazija fra Grge Martića Posušje odabrana je u školskoj 2014./2015. godini kao jedna od četiri bosanskohercegovačke gimnazije, odnosno pilot institucije, koje su sudjelovale u aktivnostima strateškog regionalnog pilotiranja za razinu obrazovanja ISCED 3 na polju cjeloživotnog učenja za poduzetništvo. Krovna organizacija koja provodi ove aktivnosti je Regionalni centar za poduzetničke kompetencije Jugoistočne Europe (SEECEL – South East European Centre for Entrepreneurial Learning) sa sjedištem u Zagrebu, a u koordinaciji s Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine (Sektor za obrazovanje), Ministarstvom obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke i Agencijom za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje. Projekt financira Europska Unija.
Učenici su, predvođeni svojim profesorima, uključeni u ovaj projekt kroz niz raznovrsnih aktivnosti prema Akcijskom planu kako bi se približili svijetu poduzetništva te osobne i profesionalne uspješnosti. Profesori, članovi školskog tima, u sklopu projekta su odradili stručne obuke kako bi u samom nastavnom procesu i izvannastavnim aktivnostima mogli unaprijediti učenje poduzetništva te poticati poduzetnički duh i poduzetničko razmišljanje.
Projekt „Poduzetničkog učenja“ predvidio je i uzajamne posjete škola iz cijele regije uključenih u projekt. Cilj ovih posjeta, odnosno Peer Visita, međusobna je razmjena iskustava profesora uključenih u aktivnosti projekta. Profesori naše škole, redom Jasminka Petric, koordinatorica projekta, Renata Čale, Josipa Kondža, Vladimir Čutura i Silvija Slišković, bivša djelatnica gimnazije koja je aktivno sudjelovala u projektu, bili su u četverodnevnom posjetu Osmoj beogradskoj gimnaziji u Beogradu u prvoj polovici mjeseca siječnja ove godine. Profesorima se pridružila i dipl. ing. grafičke tehnologije Marijana Pekas, vanjska suradnica škole, koja je bez ikakve novčane naknade grafički obradila sve korištene pisane materijale vezano uz projekt, a isto tako će raditi prijelom i obradu teksta i fotografija za monografiju škole povodom 50. obljetnice osnutka gimnazije koja je u pripremi. Osim srdačne dobrodošlice i ugodnog druženja, domaćini su u sklopu Peer Visita, za posuške profesore priredili radionicu na temu poduzetništva u prostorijama Fakulteta za primijenjeni menadžment, ekonomiju i financije u Beogradu. Profesorima su podijeljene potvrde o sudjelovanju na radionici. Ravnateljica škole, profesorica Irena Brajević, organizirala je obilazak škole domaćina, inače najveće školske zgrade u Srbiji, gdje su razmijenili svoja iskustva rada u ovom hvalevrijednom projektu. Iako se radi o starijoj školskoj zgradi, naše profesore je oduševila opremljenost škole nastavnim sredstvima i pomagalima, bogato opremljena knjižnica s prostorom za učenje i pripremu za nastavu, namijenjenu učenicima, te polivalentna dvorana škole.
Ne smijemo izostaviti obilazak kulturno-povijesnih znamenitosti Beograda koje su svojom ljepotom oduševili članove školskog tima projekta „Poduzetničko učenje“. Peer Visit je ispunio, ako ne i nadmašio, sva očekivanja profesora te bio koristan u svakom smislu. Iskustva kolega profesora iz Beograda će svakako biti od pomoći za neke buduće aktivnosti koje planiramo u školi, a zanimljivo je, nakon upoznavanja obrazovnog sustava u Srbiji, usporediti prednosti i nedostatke našeg, odnosno srpskog obrazovnog sustava. Po riječima naših profesora, teško je prenijeti dojmove s posjete Beogradu, gostoprimstvo domaćina i ljepotu grada.
Kolege iz Beograda su oduševljenje dolaskom Posušana i međusobnom suradnjom potvrdili željom za uzvratnim posjetom posuškoj gimnaziji.