Profesorice naše Gimnazije su, u sklopu SEECEL-ova projekta „Poduzetničko učenje“, provele zanimljivo i edukativno četverodnevno putovanje u Crnu Goru, a domaćini su im bile kolege iz Gimnazije Kotor.
Profesorice Vesela Knezović, Ines Penava, Ankica Gavran, Renata Čale i Jasminka Petric su tako gostovale u jednoj od najstarijih gimnazija na Jadranu. Naime, Gimnazija Kotor je prije dvije godine proslavila 150-u obljetnicu djelovanja na narodnom jeziku, a njezina povijest seže puno dalje u prošlost, čak u 13. stoljeće, na što su Kotorani, s razlogom, izuzetno ponosni. Ravnatelj Gimnazije, gospodin Božo Perović, govorio je o slavnim danima svoje škole, kao i o projektima koji su u tijeku, te o zavidnim postignućima učenika. Profesorice su obišle nekoliko kabineta, razgovarale s učenicima, čak i propitale njihovo znanje o Posušju i Hercegovini, a koordinatorica projekta, kolegica Svetlana Kikanović, predstavila je rad njihova Poduzetničkog kluba, osnovanog za potrebe ovog projekta. Na isti način je predstavljena i naša škola, odnosno aktivnosti provedene u sklopu Entrepreneurial Learning projekta.
Profesorice su boravak u Kotoru iskoristile i za upoznavanje Boke kotorske, odnosno brojnih gradića i manjih mjesta uzduž obale te se oduševile njihovom bogatom poviješću, prekrasnom prirodom, ali i modernim turističkim naseljima. Teško je izdvojiti što je ljepše: stari grad Kotor, Katedrala sv. Tripuna iz 1166. godine, Tvrđava sv. Ivana, otočić i zavjetna crkva Gospe od Škrpjela, Perast, uspon prema Lovćenu, Budva, Tivat, otok sv. Stefana, Herceg Novi… Sve to, uz posebno susretljive Bokeljane, daje prekrasnu sliku Boke kotorske.
Zanimljivo, profesorice su imale čast upoznati i biskupa, monsinjora Iliju Janjića, s kojim su provele ugodne trenutke u razgovoru o životu katolika na tom području, a monsinjor se zanimao i za stanje u Hercegovini, napomenuvši kako je nekoliko puta boravio baš u Posušju. Njegovu sugestiju da sudjeluju u križnom putu s oduševljenjem su prihvatile i tako iskusile jednu od najneobičnijih procesija na svijetu. Naime, križni put kreće od crkve svete Marije, gdje se čuvaju posmrtni ostaci Ozane Kotorske, do crkve Gospe od Zdravlja koja se nalazi na otprilike pola uspona prema Tvrđavi svetog Ivana. Iako je ovaj križni put poprilično zahtjevan, predstavlja nevjerojatno iskustvo u svakom pogledu.
Profesorice su posebno zahvalne i gospodinu Drašku Šćekiću, ravnatelju Osnovne škole Kotor, s kojim ih je upoznala Lucija Mikulić, ravnateljica Osnovne škole Ruđera Boškovića Grude, inače naše mentorske škole. Gospodin Šćekić im je nesebično posvetio svoje slobodno vrijeme i upoznao ih s brojnim znamenitostima koje bi inače propustile jer se ne nalaze u turističkim brošurama, te tako boravak u Kotoru učinio još ljepšim.
Ovo putovanje je početak jedne, sigurni smo, lijepe i plodne suradnje jer su nam kolege iz obje škole najavile uzvratnu posjetu kojoj se posebno veselimo jer ih želimo upoznati s ljepotama posuškog kraja i Hercegovine, a ideja o suradnji učenika bi također mogla u potpunosti zaživjeti.
Slike pogledajte ovdje.